Co by zrobiła Twoja prababcia, czyli detoks od detergentów

Czy zastanawialiście się kiedyś jak sprzątali ludzie w dawnych czasach? Panuje czasami przekonanie, że dopiero detergenty popchnęły nas w stronę nieskazitelnej czystości, ale to nieprawda. Można powiedzieć, że nasze babcie i prababcie miały sprzymierzeńca w walce o czystość, jakim była natura. Bo to w niej kryją się najlepsze rozwiązania. Tak więc, od dzisiaj przeprowadzamy detoks od detergentów.

Naturalne substancje

To one są kluczem do detoksu od detergentów. Jeżeli poznacie tych kilka składników, to następnie możecie z nimi tworzyć dowolne kombinacje, mieszać je w dowolnych proporcjach i samemu tworzyć środki do czyszczenia, co zazwyczaj jest bardzo fajnym, kreatywnym zajęciem. Poza tym będziecie z siebie dumni, kiedy okaże się, że efekt końcowy jest wcale nie gorszy od tego uzyskanego tradycyjną metodą. Oto i nasze super eko składniki:

Soda oczyszczona ? Ma naturalne właściwości czyszczenia i neutralizacji zapachów. Wpływa także na zmiękczanie wody i zwiększenie efektywności mydła. Dobrze się nią także szoruje, w jej ziarnistej formie. Możemy ją kupić w sklepie spożywczym, albo w aptece czy markecie, zwykle w małych opakowaniach, ale występują też 1-5 kg. Za 1kg produktu zapłacimy od 4 do 5 zł.

Boraks ? Posiada właściwości usuwania zanieczyszczeń, a także zapachów. Nadaje się jako środek do dezynfekcji. Doskonale zmiękcza wodę. Znajdziemy go na półce razem ze środkami do prania, w aptece, drogerii albo możemy kupić przez internet. 1Kg boraksu kosztuje ok 8-10 zł.

Mydło roślinne ? Ulega całkowitej biodegradacji i nie jest toksyczne. Najczęściej występuje w płynie, jako płatki mydlane albo w formie kostki. Upewnij się, że mydło, które kupujesz nie ma sztucznych substancji barwiących albo zapachowych, i jest w stu procentach naturalne. Znajdziesz je w drogerii, aptece, sklepach z eko żywnością albo w internecie. Cena za kostkę to około 3-4zł, a za litr mydła w płynie zapłacimy od 10 do 20 zł.

Ocet ? Doskonale pomoże nam wyczyścić osady i kamień. Rozpuszcza też tłuszcz. Niezastąpiony szczególnie w sprzątaniu kuchni i łazienki 🙂

Kwasek cytrynowy ? Okazuje się, że jest dobry nie tylko do pieczenia. Świetnie poradzi sobie także z usuwaniem zarówno tłuszczu, jak i kamienia. Poza tym nada pomieszczeniu ładny, cytrynowy aromat. Kupimy go w sklepie spożywczym. Za opakowanie 20g zapłacimy około 1zł.

Cytryna ? Także i cytryna jako owoc pomoże nam w ekologicznym sprzątaniu. Ma dokładnie te same właściwości, co kwasek, ale jest nieco mniej żrąca. Można ją także dodać do środka, który sporządzimy, aby miał ładny, orzeźwiający zapach np. w połączeniu z ekstraktem z mięty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *