Moja zielona lista cz.1

Wszyscy wiemy jak fajnie jest coś zaczynać. Kiedy znajdujemy nowe hobby albo zaczynamy zmieniać swój styl życia na bardziej eko zwykle mamy mnóstwo entuzjazmu i pozytywnej energii. Ale z biegiem czasu zapał w nas nieco maleje, niektóre rzeczy zaczynają wydawać nam się zbędne i nie przykładamy już do nich tak wielkiej wagi, jak dotychczas. Ale to błąd. Oto kilka punktów, które ułatwią wszystkim nam bycie eko nie tylko od entuzjastycznego zrywu, ale także na co dzień. Przedstawiam Wam moją zieloną listę.

1) Oddaj rzeczy, których nie potrzebujesz ? Masz ich na pewno mnóstwo, zarówno w szafie, jak i na strychu. Chodzi przede wszystkim o stare ubrania, zabawki z dzieciństwa, artykuły do domu. Ktoś może potrzebować ich bardziej od ciebie, a tobie automatycznie zwolni się miejsce na nowe, fajne rzeczy. Tak więc, zanieś swoje starocie do sklepu charytatywnego albo sprzedaj na aukcjach bądź targu.

2) Przetwarzaj szkło ? Wszyscy kupujemy mnóstwo produktów głównie spożywczych, ale czasami także np. kosmetycznych, które znajdują się w szklanych pojemnikach. Często zapominamy, że szkło nadaje się do recyklingu i lądują one w zwykłym koszu razem z resztą śmieci. Ale pomyśl tylko, jak bardzo pomagasz planecie wrzucając szkło do specjalnych pojemników. Dzięki recyklingowi zostanie przetopione na nowe opakowania, słoiki i butelki.

3) Zostań wege przynajmniej raz w tygodniu ? To pomoże i Ziemi i tobie, bo wspomoże twoją dietę. Potrawy złożone tylko z warzyw są lżejsze i mają zdecydowanie więcej witamin. A poza tym, żeby wyprodukować pół kilo wołowiny zużywa się aż 10,000 litrów wody. Wiedzieliście o tym?

4) Pierz w zimnej lub letniej wodzie ? Gorąca woda wcale nie usuwa lepiej plam, a może nawet przyczynić się do zniszczenia włókien naszych ulubionych ubrań. Poza tym wymaga ogrzania, co pochłania ogromne ilości energii. Dlatego w przypadku prania rzeczy o lekkim i średnim stopniu zabrudzenia wystarczy program prania w 30 stopniach, lub w chłodnej wodzie. Niektórym ubraniom to wręcz pomoże zachować kształt i kolor.

5) Wyłączaj komputer na noc ? Zaoszczędzisz w ten sposób nawet do 40 wattów energii. Większość z nas tylko usypia swój komputer, kiedy kładziemy się spać. Ale nie zdajemy sobie sprawy z tego, że urządzenie w dalszym ciągu pobiera pewien zapas energii. Dlatego wyłączajmy nasze laptopy i komputery stacjonarne kiedy nie są nam do niczego potrzebne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *