Moja zielona lista cz. 2

W poprzednim poście pisałam Wam o sposobach, którymi warto się motywować do wytrwania w byciu eko. Ale oczywiście nie są to wszystkie z nich. Tak naprawdę, jeśli się nad tym dobrze zastanowić to takich sposobów jest nieograniczona ilość, i z każdą zwykłą, codzienną czynność da się zmodyfikować w taki sposób, by była bardziej przyjazna środowisku. Często jednak zapominamy o tym, a warto wiedzieć czym możemy polepszyć kondycję naszego środowiska. Oto kolejne przydatne porady:

6) Używaj jednej serwetki mniej ? Za każdym razem, kiedy jesteś w restauracji albo np. w barze z domowymi obiadkami zastanów się, czy bierzesz dokładnie tyle serwetek, ile potrzebujesz. A może wystarczy Ci jedna mniej? Często sięgamy po nie tylko dlatego, że są na stoliku. Ale nie zawsze potrzebujemy np. osobnej po jedzeniu i osobnej po piciu. A tym samym chronimy środowisko przed kolejnymi piętrzącymi się górami zużytych serwetek, które z racji na zabrudzenie już nie są makulaturą. Poza tym rocznie uratujemy pewnie niejedno drzewo.

7) Zakręć kran, kiedy myjesz zęby ? Ile razy podczas szczotkowania naszego uzębienia pozwalamy wodzie z kranu lecieć do woli? Mamy szczęście, że żyjemy tam, gdzie jest do niej stały dostęp. Warto jednak pamiętać, że woda, z której korzystamy jest cennym surowcem ? nie marnujmy jej na darmo. Plusy? Rachunek na koniec miesiąca będzie znacznie niższy.

8) Kupuj produkty lokalne ? Czy zastanawialiście się kiedyś jaka ilość zanieczyszczeń wytwarza się podczas transportu produktów spożywczych z miejsca ich wytworzenia do supermarketu na osiedlu? Czas, abyśmy pomyśleli o tym i wybrali produkty lokalne. Nie dość, że są zdrowsze, z mniejszą zawartością szkodliwych substancji chemicznych, to dodatkowo wspomagamy rozwój naszych lokalnych farm i przedsiębiorstw. Super!

9) Wyreguluj kaloryfery ? Czasami są ustawione na zbyt wysoką temperaturę, a niepotrzebnie. Podobno najlepiej przebywa nam się w temperaturach do 21 stopni Celsjusza. Nawet w lecie, każda kreska powyżej obniża naszą witalność i wprowadza nas w stan zmęczenia. Dlatego jeżeli ogrzewasz swoje mieszkanie w zimie ? wyreguluj właściwie kaloryfery. A z nastaniem pierwszych słonecznych dni po prostu je wyłącz. Pomożesz środowisku i zadbasz o swoje lepsze samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *