Moja zielona lista cz.3

Już w ostatnich dwóch postach, z którymi mam nadzieję, że się zapoznaliście, przedstawiłam Wam kilka sposobów na to, aby codziennie chronić środowisko. Są super łatwe i każdy z nas powinien je stosować, jeżeli chce naprawdę zadbać o to, by jego działania były przyjazne przyrodzie. Naprawdę niewiele potrzeba, tylko pomyśleć i zmienić kilka swoich nawyków, by zostać eko na stałe, a nie tylko od święta. Oto kilka kolejnych porad.

10) Oddaj do recyklingu nie tylko puszki ? Metal zdatny do recyklingu to nie tylko aluminium. Mamy dookoła siebie mnóstwo rzeczy, które się do tego nadają. Wszystkie blaszane puszki, pudełka, listwy, wieszaki, klamki, uchwyty od mebli, przegrody na dokumenty też mogą zostać przetworzone. Warto o tym pamiętać i wrzucić je do osobnego pojemnika na śmieci, jeżeli chcemy się ich pozbyć na dobre. To ograniczy ogromne koszty energii przy wydobywaniu surowców naturalnych z rud w ziemi.

11) Zmień żarówki na energooszczędne ? To nie jest nic nie znaczące hasełko napisane przez producenta na opakowaniu. Żarówki energooszczędne naprawdę pomagają środowisku. Często są też bardziej wydajne i dłużej będą oświetlać nasz pokój niż ich zwykle odpowiedniki. Fakt, że są trochę droższe, ale jest to niewielka suma w porównaniu z tym jak pomagamy środowisku przez ich stosowanie.

12) Nie wyrzucaj starej elektroniki ? Wszyscy mamy w domu stare komputery, drukarki, konsole i urządzenia RTV, czy AGD. Zwykle jeśli mają małe gabaryty wyrzucamy je do kosza, a jeśli są duże po prostu wystawiamy przed dom albo wstawiamy do garażu i zapominamy o nich. Ale to, co naprawdę powinniśmy zrobić to oddać je do firmy skupującej złom, która także zajmuje się odzyskiwaniem metali kolorowych i szlachetnych. Możemy przy okazji co nieco zarobić.

13) Segreguj plastikowe opakowania ? Plastik jest wyznacznikiem naszych czasów. Jest obecny wszędzie, a najczęściej w opakowaniach spożywczych albo tych od kosmetyków. Dlatego kiedy zużyjemy dany produkt, warto takie opakowanie umyć, a następnie wrzucić do pojemnika specjalnie na ten cel przeznaczonego. Wtedy trafi do recyklingu i zostanie przetworzony na nowe części i opakowania. Nie będzie też trzeba zużywać cennej energii na produkcję nowych ilości.

14) Drukuj ekologicznie ? Czasami drukujemy zużywając przy tym dużo kartek. Tym czasem nasz projekt albo praca byłyby tak samo czytelne, jeżeli wydrukowalibyśmy je bardziej kompaktowo. Może cały tekst i ilustracje równie dobrze zmieszczą się na mniejszej liczbie stron? Warto też drukować po obu stronach kartki. Będzie i czytelnie, i korzystnie dla środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *