Przystrajanie domu ? poradnik dla fanów ekologii

Przystrajanie domu to bardzo ważny element wielu świąt i przeróżnych innych okazji. Jednakże stroiki, które kupujemy w sklepach zazwyczaj zrobione są z tworzyw sztucznych i choć dosyć ładne, nie są dobre dla zdrowia naszej planety. Czy jednakże dom powinien obyć się bez jakiegokolwiek przystrojenia? Oczywiście, że nie! Po prostu odpowiednie dekoracje możemy stworzyć sami!

 

            EKOLOGICZNY STROIK ? CZEGO UŻYĆ?

 

Przede wszystkim należy zastanowić się nad koncepcją naszego wymarzonego stroika, a potem? przemyśleć, z czego zostanie on wykonany. Ponieważ ma być ekologicznie, należy zadbać o to, by jego składnikami były tylko naturalne elementy. Jeśli zaś chcemy dodać jakiś element sztuczny, nie należy go przyklejać, aby w każdej chwili mógł zostać odczepiony.

Będzie zatem królować drewno, kwiatowe suszki, szyszki itp. ? jeśli pragniemy stworzyć stroik na święta Bożego Narodzenia. Jeśli chodzi o Wielkanoc, sytuacja jest o wiele lepsza, ponieważ najczęściej wszystko już zaczęło kwitnąć i w związku z tym można użyć młodych kwiatów, bazi, zielonych łodyg oraz pomalowanych własnoręcznie jaj.

Tego typu stroiki można wykonać również na inne okazje ? na przykład przetopić pozostałości świec, tworząc nową, którą przystroimy i ustawimy na cmentarzu 1 listopada. Chodzi po prostu o to, żeby było ekologicznie, bo stosy śmieci z roku na rok rosną ? nie dołączajmy do grona tych, którzy śmiecą bez opamiętania.

 

            JAK ZROBIĆ EKOLOGICZNY STROIK?

 

Co prawda trzeba mieć odrobinę zdolności manualnych, a nie każdy je posiada, jednak wykonanie stroika jest stosunkowo proste. Pamiętajmy też, że istnieje coś takiego, jak metoda prób i błędów. Dzięki niej za którymś razem w końcu się uda ? a my błyśniemy przed znajomymi.

O czym pamiętać? O tym, żeby nie używać taśmy klejącej, ponieważ nie podlega procesowi biodegradacji, a jeśli zostanie użyta na przykład na papierze, uniemożliwi jego przetworzenie w procesie recyklingu. Warto też samodzielnie wykonać klej, aby był w stu procentach naturalny. Lepiej jednak nie eksperymentować ? choć czuję, że niektórym osobom w tym momencie zapaliła się lampka alchemika ? lepiej skorzystać ze sprawdzonego przepisu: żywicy, albo utartych kasztanów.

Ponieważ o właściwościach żywicy wiadomo wiele, a o kasztanach raczej niewiele (najczęściej tyle, że można je upiec i że można z nich wykonać zabawne ludziki :)), warto opisać ten drugi klej: wysuszone kasztany rozgniatamy i powstały miąższ mieszamy z wodą. Po podgrzaniu klej jest gotowy ? solidny i naturalny.

A zatem do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *